Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Şubat 2021 Vadeli İşlemler Piyasalarında Neler Oluyor?

BIST 100

Vadeli İşlemler Nedir ve Neden Yapılır?

Vadeli İşlem piyasalarında belirli tarihte, belirli vadede fiyatı, miktarı ve kalite standartları önceden belirlenen herhangi bir yatırım aracının bugünden alınıp satılmasıdır. Bir diğer adıyla Türev piyasaları da denir. Yatırımcıların bu yatırım şeklini tercih etmelerinin nedeni ise kur riskinden ve yapılan spekülasyondan korunmaktır. Kısaca bu işlemlerin ne olduğunu ve neden yapıldığını anlattığımıza göre piyasalarda neler yaşandığına geçebiliriz.

Yılın ilk günü olan cuma gününde Ham Petrol, Altın ve Doğal Gaz vadeli işlemleri yazılırken Şubat ayı için New York Ticaret Borsası’nda hepsinde artış görüldü.

Öncelikle Şubat ayı için Ham Petrol New York Ticaret Borsası’nda %0,08 değer artarak variline USD48,44’den alıcı buldu. Ham Petrolün destek seviyesi USD47,50 olurken, direnç seviyesi ise USD48,96 oldu.

New York Ticaret Borsasının Cornex bölümünde Altın işlemlerinde Şubat ayı için %0.01 değer kazanarak onsu için USD1.901,60’den işlem gördü. Altının destek seviyesi USD1.873,00 olurken, direnç seviyesi ise USD1.904,90 oldu.

Şubat ayı için New York Ticaret Borsası’nda Doğal Gaz %5,08 değer kazanarak bir milyon İngiliz ısı birimi başına USD2,545 ‘den işlem gördü.  Doğal Gazın destek seviyesi USD2,238 olurken direnç seviyesi ise USD2,632 oldu.

vadeli işlem

Daha fazla borsa ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir