Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Sterlin ve Euro, Dolar Karşısında 2,5 Yılın Zirvesine Çıktı!

İngiltere Merkez Bankası, bugün yapılan yılın son para politikası toplantısında varlık alımlarını sabit tutarken faizler de bir değişikliğe gitmedi. Pandemi sürecinde genişlemeci politika izleyen BOE, en son olarak varlık alımlarını geçen ay arttırmıştı.

Salgından en ok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri olan İngiltere, aynı zamanda Brexit belirsizliğinin de üstesinden gelmeye çalışıyor. Hafta içinde görüşen yetkililer anlaşma olasılıklarının yüksek olduğunu açıkladı. Bu iyimserlikle hem sterlinin hem de euronun tarafında yükselişte devam ediyor.

Sterlin deki yükseliş ve Dolardaki düşüş ile bugün, 1,3620’ye çıkarak 3 Mayıs 2018 sonra en yüksek sayıya ulaştı. EUR/USD‘de 1,2250’ye çıkarak 23 Nisan 2018 sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. FOMC toplantısı sonrası düşüşünü arttıran ABD Dolar Endeksi 89,80 ile 20 Nisan 2018 sonrası en düşük seviyeye geldi.

Küresel piyasalarda düşüşe geçen dolar ile USD/TRY kuru bugün 7,74’e düşerek 23 Kasım sonrası en düşük seviyeyi geldi. GBP/TRY ise TL’deki değerlenmeye karşın sterlin deki artışla bugün 10,53 seviyesinde işlem görüyor. EUR/TRY 9,48’de %0,25 negatif tarafta. Daha fazla döviz ile ilgili haber okumak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir