Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Pi Coin Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

pi coin

Son zamanlarda sosyal medyada ve çeşitli platformlarda çokça bahsedilerek popülerleşen pi coini bu yazımızda anlatıyoruz. Öncelikli amaçları dünyada en çok tercih edilen bir platform olarak üyeler üyeler arasında dijital parayla hizmet veren bir pazar oluşturabilmektir. Pi Coini ve Pi Networkü oluşturan kişiler ise Stanford üniversitesinde okuyan üç genç. Stellar platformunu temel alarak oluşturulan Pi, platformun üstüne yeni şeyler ekleyerek platformda madencilik yapılmasını da sağladılar. Bitcoinin ilk çıktığı zamana benzetilen Pi coini gelin daha yakından inceleyelim.

Pi Coin Madenciliği Ve Pi Network

Günümüzde Kripto para madenciliği yapmak gittikçe zorlaşıyor ve zorlaştığı kadar da ekran kartları gerektiriyor. Böylece ne madencilik yaparsanız o kadar çok elektrik harcıyorsunuz. Pi madenciliği yaparken ise bu kadar çok ekran kartına gerek yok buna bağlı olarak elektrik harcanmasına da gerek kalmıyor. Pi Network ağına girdikten sonra kazım yapabiliyorsanız, Pi networkü diğer kripto paralardan ayıran ise bir kere giriş yaptıktan sonra elektrik ve ya internete ihtiyaç duymadan madencilik yapmaya devam edebiliyorsunuz. Kazım işlemini mobil uygulamalardan yani telefondan yapıyorsunuz. Yani telefonunuzu kapatsanız da Pi kazanmaya devam ediyorsunuz.

Pi kazanmak için Pi Network uygulamasını indiriyorsunuz ve giriş yapıp madencilik işlemini başlatıyorsunuz. Bu işlemi her 24 saate bir tekrarlıyorsunuz, böylece bir kere giriş yaptıktan sonra 24 saat boyunca uygulamaya girmeniz gerekmiyor hatta telefonun arka planında çalışması bile gerekmiyor. Eğer 24 saatlik kazım işlemini 3 kere tamamlarsanız yani üç gün Pi madenciliği yaparsanız kendi güvenlik çemberinizi oluşturabiliyorsunuz.

Üç gün kazım işlemini tamamladıktan sonra katkıcı rolüne ulaşıyorsunuz. Katkıcı rolüyle ise kendi güvenlik çemberinizi oluşturup istediğiniz kadar arkadaşınızı davet edebiliyorsunuz. Sizin verdiğiniz referans kodlarıyla katılan 5 arkadaşınızın kazım işleminde siz de faydalanabiliyorsunuz.

Diğer kripto paralarında olduğu gibi Pi coinde de madencilik yapan kişi sayısı arttıkça kazanılan pi değeri düşüyor. Yani belirli kişi madencilik yaptıkça kazancınız %50 kadar düşüyor. Bu sistem ise Kripto paraların gün geçtikçe değerlenmesini ve zor elde edilmesini sağlıyor. Bu neden ile Pi coin madenciliğine şimdiden başlamakta fayda var.

pi coin

Pi Network’e Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Pi coin madenciliği yapabilmeniz için Pi Networke kayıt olmanız lazım. Pi Network’ü telefonunuza indirmeniz gerekiyor bunu telefonunuzda bulunan ilgili uygulama mağazasından yapabilirsiniz. Uygulamayı indirip giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaparken sizden bir referans kodu isteyecektir. Referans kodu olarak “ardaexe ” kodunu kullanabilirsiniz. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra şimşek simgesine tıklayarak Pi coin madenciliğine başlayabilirsiniz. Madenciliğe başladıktan sonra referansı ile üye olduğunuz ve sizin referansınız ile üye olan kişilerle güven çemberi oluşturarak daha fazla Pi coin kazanabileceksiniz. Ve unutmayın madencilik işlemi yaparken uygulama internet istemiyor hatta telefonunuzu açık bile bırakmanıza gerek yok.

Güvenlik Çemberi Ne İşe Yarıyor?

Pi Network uygulamasında kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra 3 kere 24 saatlik Pi madenciliği yaparsanız katkıcı rolüne yükselirsiniz. Katkıcı rolü ise size kendi güvenlik çemberinizi oluşturma yetkisi verir. Güvenlik çemberinize sizin davet ettiğiniz kişiler katılabiliyor. Ve katılan kişilerin maksimum beşinden siz de faydalanabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz güvenlik çemberi sayesinde yaptığınız kazım işleminin hızı artar ve daha fazla Pi coin elde etmiş olursunuz. Güvenlik çemberinden Pi kazanmak için sizin referansınızla katılan kişilerle birlikte Pi madenciliği yapmak zorundasınız eğer sizin davetinizle katılan kişiler kazım işlemini bırakırsa sizde Pi kazanamazsınız.

Pi Coin’i Ne Zaman Borsalarda Görebileceğiz?

Kripto para borsalarında Pi coini görebilmemiz için önce kendi ana blok zinciri olan Mainnet zincirine geçmesi gerekiyor. Ana blok zincirine geçebilmesi için de kopya bir blok zincirinde bütün fonksiyonlarının test edilmesi gerekiyor. Eğer bu testlerden hatasız bir şekilde geçerse ve müdahale edilemeyecek şekilde çalıştığını kanıtlarsa Mainnet zincirine geçebilir. Pi coin bu işlemleri gerçekleştirirse kripto para borsalarında listelenebilir. Şu an kripto para borsalarında bulunmadığı için geçerli bir değeri yoktur.

Pi coinin son günlerde bu kadar popülerleşmesinin en büyük nedeni bitcoin çıktığı ilk zamanlardaki gibi maliyetsiz bar üretim imkânı sağlaması. Bu yüzden geleceğin bitcoini olarak görülüyor. Sonuçta sadece telefonunuzu kullanarak Pi elde edebiliyorsunuz. Şu an Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapmak için üst düzey sistemler gerekiyor belki iler Pi coinde de böyle bir işlem söz konusu olacak ama gerekmiyorken üretmekte fayda var. Yani aslında şu an Pi’de yapılan işlem tam olarak madencilik olarak adlandırılamaz. Yine de 25 milyondan fazla madencilik yapan kullanıcı bulunduruyor.

Pi coin ile alakalı daha fazla bilgi almak için resmi sitesine buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Pi network uygulamasını App Store’dan indirmek için buraya Play Store’dan indirmek için de buraya tıklayabilirsiniz. Kripto paralar ilgili daha fazla makale ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir