Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

JPMorgan: Kurumlar Bitcoin’e ve kripto paralara sanıldığı kadar güvenmiyor olabilir! Doğru ise ne olacak?

Son birkaç yıldır BTC, daha önce görülmemiş bir kripto para koşusunun tadını çıkartıyor. Bitcoin belirli haftalarda 40.000 $’a kadar ulaşırken bu kadar yükselmesine sebep olabilecek şeyleri tartışan birkaç farklı anlatı da söz konusu. JPMorgan analistlerine göre kurumlar kripto paralara sanıldığı kadar güvenmiyor olabilirler.

Kurumlar kripto para birimlerine gerçekten güveniyorlar mı?

Duyduğumuz en yaygın argümanlardan biriyse, kurumların artık BTC’yi çok daha olumlu bir şekilde görmeleri. Bitcoin’in, ekonomik durgunluk dönemlerinde kişinin servetini sağlam ve güvende tutma potansiyeline sahip olması açısından altın ile karşılaştırılabilecek bir tür hedge aracı olduğuna inanıyorlar. Koronavirüs salgını sebebiyle yükselen enflasyon ve küresel ekonomi zorluklar yaşarken, buna inanmak oldukça mantıklı görünüyor.

Ancak çeşitli kaynaklara göre bu olayın doğruluğu kesin değil. Hem JPMorgan’da blok zinciri analiz firması Chainalysis’ten gelen verilere göre bazı kurumların gerçekten de ticaret alanında yer almasına rağmen, ticaret varlıklarının oldukça küçük bir bölümünü oluşturduğunu belli ediyor. Hatta temelde spekülatif sebeplerden dolayı Bitcoin’e yatırım yapıyorlar ve bunun bir diğer deposu olduğu iddia edildiği için değil.

Güvenmiyorlarsa ne olur? Güveniyorlarsa ne olur?

Eğer bu doğruysa, BTC’nin ana akımın dikkatini çeken spekülatif çılgın ötesine geçememiş olması biraz hayal kırıklığına sebep oluyor. Herkes BTC’nin yükselen fiyatını beğensede, bir süredir birçok işletme ve bireyin BTC’yi daha fazla olarak görmeye başladığı düşünülüyordu. Özellikle artık kişinin servetinin güvenliğini sağlayabilecek bir kripto varlık olarak görmeye başlanmıştı. Eğer bu yanlış ise, mükemmel fiyat yükselişlerine rağmen, BTC’nin bunca zamandır birinci aşamasının ötesine geçememiş olma olasılığı da ele alınmalı.

JPMorgan analistleri konuyla ilgili bu açıklamaları yaptı:

” Geçen yıl yaşadığımız kurumsal Bitcoin akışlarının önemli bileşeninin, kurumsal yatırımcıları ön plana çıkarmak isteyen spekülatif yatırımcıları yansıttığını düşünüyoruz ve buna inanıyoruz.”

Vadeli işlemler ve Grayscale Bitcoin Trust durumu izah ediyor

Analistler, bu noktayı kanıtlamak için iki özel veri biçimini gösteriyorlar. Birincisi, Grayscale Bitcoin Trust’ta depolanan paranın büyük bir kısmının yerleşik şirketlerden ziyade hala yıkıcı teknoloji şirketlerine ait olması. İkinci bilgiyse, şu anda etraf da dolaşan BTC’nin çoğunun, varlığın kendisinden ziyade vadeli işlem sözleşmelerine dayandığı.

Analistler sözlerine şu şekilde devam etti:

Bitcoin Vadeli İşlemlerindeki yaşanan bu keskin yükseliş , bu spekülatif kurumsal akışın bir tezahürü. Nitekim, spekülatif yatırımcıların tercih ettiği araç olan Bitcoin Vadeli İşlemleri, son haftalarda açık pozisyonlarda keskin bir yükseliş gördü.”

Chainalysis’in yöneticisi Jesse Spiro’ya göre en büyük sorunladan biride, kurumsal aktörlerin yasal sınırlar konusunda hala aşırı endişeli olmaları:

“Düzenlemeler kurumsal yatırımcıları sınırlamıyor. Düzenlemelerdeki netlik eksikliği sınırlıyor.”

Daha fazla kripto para ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı, Bitcoin’in güncel fiyatına bakmak içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir