Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Gram altın %1’lik kayıpla 459 TL’ye düştü!

Geçen haftanın devamında ABD’nin eşya onay vereceği haberleri altın fiyatlarındaki kısa süreli yükselişin durmasına sebep oldu. İngiltere’nin ardından ABD’de de aşı uygulanmaya başladı ve bu hafta vaka sayısının tavanlarda olduğu eyaletlere aşı dağıtımı yapacak.

Altın fiyatlarında düşüşe neden olan bir diğer sebep ise teşvik paketindeki durum. Pandemi başındaki teşvik paketinin devam edebilmesi için yapılan görüşmeler hem meblağ olarak hem de içerik olarak ortak bir karara varamadıkları için bugüne kadar ertelendi. Son olarak kabul edilen 908 milyar dolarlık teşvik paketinin içindekiler bu hafta açıklanacak. Ancak vakadaki artışa bağlı tedbirlerin artması sektörleri yeniden zor duruma düşürdü ve bu da desteğin arttırılması anlamına geliyor.

Aşının bulunmasının ardından ülkelerin de uygulamaya başlamasıyla piyasalarda en kötünün geride kaldığı algısı da güçlü bir hâl almaya başladı. Bu da haliyle risk iştahını arttırdığı için altın üzerindeki baskı da çoğaldı. Ons fiyatı geçen haftayı 1,840$ altında kapattı ve yeni haftanın ilk işlem gününde %1 e yakın bir kayıpla 1,819$’a fiyatına geriledi. 1,800$ taban fiyatı yakından gözetlenirken geçen hafta test edilen ve rekor öncesi en son Temmuz’da görülen 1,766$ desteği ise kısa vade için büyük bir destek olarak düşünülüyor.

Yurt içinde ise onstaki düşüşe karşın dolar kurunun gün başında 7,93’e tabanına yükselmesiyle altının gram fiyatı 466 TL’den işlem görmekteydi. Ancak dolar kurunun 7,83’e düşmesiyle ve onstaki düşüşün de ivmelenmesiyle altının gram fiyatı %1,20 kayıpla 459 TL’ye düştü. Gram fiyatında özellikle ons etkisiyle baskı devam ediyor ve dolar kurunda görülen sınırlı yükselişler yüzünden yaşanan yükselişler de ivme kaybediyor. Kısa süreçte gram tarafından baskının da devam etmesi bekleniyor. Daha fazla altın ile ilgili haber okumak istiyorsanız buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir