Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Ethereum Fiyatının 880 Dolara Ulaşacağını Düşünenlerin 4 Gerekçesi!

Ethereum

Ethereum (ETH) fiyatı kasım ayından bu yana %88’lik bir artış yaptı. Ve en iyi altcoin, 2020’nin en yüksek seviyesi olan 750 dolara kadar yükselerek en çok yükselen yatırımcıları bile şaşırtmayı başardı. 8 Şubat’ta yapılması düşünülen CME ETH vadeli işlemlerinin lansmanının yanı sıra merkezi olmayan finans protokollerinde kilitli toplam değerin inanılması güç şekilde yükselmesi de bu artışta önemli bir paya sahip.

Araştırma firmalarının ortaya koyduğu verilere bakılarak yatırımcıların gerek uygulama ve potansiyel gecikme engellerine rağmen ETH‘nin başarılı olduğundan daha da emin hale geldiği görülüyor. Arka plandaki bir diğer olası artış faktörünün ise ETH madenci bakiyelerinde son 2 yılın en düşük seviyesinin görülmesi olduğu da belirtilmekte. Bunun kesinlikle potansiyel satış baskısını hafiflettiği ve daha fazla yükselişin devamı için yer açtığı düşünülüyor.

Geçtiğimiz 3 ayda Ethereum opsiyonlarına yönelik açık pozisyon %150 yükselerek toplamda 880 milyon $ ulaşmış bulunuyor. Bu inanılması güç birikim, kripto paranın 700 dolarlık direnci kırması ve Mayıs 2018’den bu yana en yüksek fiyatına yükselmesiyle gerçekleşiyor.

Ethereum

Ethereum’un alım satım oranları yükselişe geçti!

Daha fazla faaliyetin satış opsiyonlarından mı yoksa satın alım opsiyonlarından mı geçtiğini ölçerek genel piyasa duyarlılığı da ölçülebiliyor. Genel olarak, alım opsiyonları yükseliş stratejileri için tercih edilirken nötr veya düşüş eğilimi gösteren opsiyonlar içinse satış opsiyonları tercih ediliyor.

Son fiyat artışına rağmen alım-satım oranının önemli ölçüde azalması, daha fazla kripto paranın alım opsiyonlarının hacimlerine hâkim olduğunu da gösteriyor. Tüccarlar kârlarını kilitlediklerinde veya potansiyel bir dezavantaja hazırlandıklarındaysa tam tersi de beklenebiliyor. Bu, iki hafta önceki 0.94 seviyesi ile çarpıcı bir tezat oluşturmakta ve satım opsiyonlarının nötrden yükselişe alım seçenekleriyle iyi dengelendiğini kanıtlamakta.

ETH

Opsiyon verileri, ETH yatırımcılarının 880 $’a doğru %20’lik bir artış beklediğini gösteriyor!

Mevcut opsiyon işlemlerinin oranları Black & Scholes modeline göre hesaplanmakta. Deribit borsası bu bilgiyi “delta” olarak bize sunuyor. Kısacası, bunlar her bir ihtar için yüzdeye dayalı oranlar kabul ediyorlar. Elde edilen verilere göre 25 Ocak için 880 $’lık artışın yaşanma şansı %34 iken en çok işlem gören 960 $’lık yükseliş opsiyonu fiyatlandırma modeline göre %25 oranında bir ihtimal. 720 $’lık yükseliş bile %59 oranında bir ihtimale sahip olduğu için istatistiksel modelin aşırı muhafazakar olma eğiliminde olduğuna da dikkat etmek gerekiyor.

Mart ayının sonunda artış bekleniyor!

Mart 2021’in sona ermesine 86 gün kala ETH fiyatının 880 doları aşma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu görülüyor. Black & Scholes fiyatlandırma modeline göre 880 $’lık yükselişin %49 oranında bir ihtimali varken 1.120 dolarlık şaşırtıcı vade sonuysa %33 oranına sahip. Mart 2021 için opsiyonlar, ilgili miktarda hacimle işlem yapıyor ve her biri 114 $’a mal oluyor. Bu veriler, tüccarların yükseliş hissiyatının tartışılmaz kanıtı olarak düşünülüyor.

Vadeli işlem piyasası verileri yükseliş hissini destekliyor

Profesyonel yatırımcıların piyasaya karşı duyarlılığını ölçmenin daha kolay bir yolu, vadeli işlem piyasalarının primini analiz etmekten geçiyor. Bu, uzun vadeli gelecekteki sözleşmeler ile mevcut Ethereum spot fiyatı arasındaki fark ile ölçülüyor. Ethereum’un 19 Aralık’ta %5.8 ile zirve yaptığını ve 28 Aralık’ta Ethereum fiyatının yılın en yüksek seviyesiyle çıkmasıyla aynı seviyeye tekrar ulaştığını gösteriyor. %3.5’in üzerinde yükselişine devam eden vadeli işlemler primi, aşırı olmaktan uzak olmasına rağmen iyimserliği güzel bir şekilde yansıtıyor.

Mevcut %4.3’lük oran, %18 yıllık prime eşit olmakta ve önceki aylarda görülen seviyelerden önemli ölçüde yüksek kalmakta. Bu ise 750 dolar seviyelerinde bir yükselişe ulaşmasına rağmen profesyonel tüccarların Ethereum’un gelecekteki potansiyeline güvenmeye devam ettiğini iyi bir şekilde gösteriyor. Türev piyasasının iyimserliğini azaltıp azaltamayacağını belirlemek için çok erken olsa da şuan için diğer kripto paralar tamamen kontrol altında gibi görünüyor. Ethereum fiyatında her zaman bir düzeltme olasılığı olmasına rağmen piyasaya aşırı iyimserlik belirtisi göstermediği için bu düzeltmenin aşırı hasara neden olacak kadar güçlü olması düşünülmüyor.

Daha fazla kripto para ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı, daha fazla Ethereum ile ilgili haberler okumak için buradaki kullanabilirsiniz. Ethereum’un resmi sitesini ziyaret etmek içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir