Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Dolar Kuru Ne Zaman Düşecek? Faiz Kartları artık Bypass mı Edildi?

Türkiye Siyasi ve ekonomik yapı olarak, Avrupa’nın ve ABD’nin yapacağı yaptırımları artık çok kaideye almamakta. Eğer 22 Ekimde Merkez bankası faiz arttırımı yapsaydı, kur biraz olsa da düşecekti. Fakat Dünyanın içinde bulunduğu küresel sorunlar nedeniyle 3-4 gün sonra Döviz kuru ve altın fiyatları dalgalanmaya başlayıp yükselmeye devam edecekti. İleride kur yükseldiğinde muhtemelen faizlerde de yükselme yaşanacaktır. Çünkü bu son 20 yıldır hep böyle olmuştur. Oluşan endişeler faizleri yükseltme reaksiyonu vermekte. Fakat Faizle kuru tutmak artık çok güç.

Faiz Kartları Artık Bir İşe Yaramıyor mu?

Türk lirasının değer kazanması ve yatırımların artması Türkiye’ye sıcak para girişi ile veya istenilmeyen bir durum olan yurt dışından Döviz olarak borç alma ile mümkün olmaktadır. Yatırımcılar bir ülkeye yatırım yaparken ana unsur olarak güven istemektedirler. Örnekle açıklamak gerekirse belirli bir sermaye ile yatırıma hazırlanan iş adamı, 1-2 yıl sonra yatırım yaptığı ülkede Döviz kurlarının nereye gideceğini ya da artışların veya düşüşlerin hangi oranda olacağını kabataslak kestirmesi gerekmektedir. Ki bunu bilmezse yatırım yapması aşırı mantıksızdır. Ülkenin izlemiş olduğu bu politika bu bağlamda ciddi bir önem kazanmaktadır. İstikrar olmayan ülkelere yatırım yapılmamasının en temel sebeplerinden biri de budur.

Yurt içinden tedarik ettiğim veya ihraç ettiğim ürünler 2 katına çıkarsa o zaman ne halt edeceğim?

Paramın yönü ne olacak?

Ülkede Kira bedelleri ve iş gücü maliyetleri veya ani dalgalanmalar yaşanırsa bunun altından kalkabilecek miyim?

Üretmiş olduğum ürünler kaba tabirle ya çakılır elimde kalırsa?

Ülke ekonomisi ile ilgilenen resmi finansörlerin ve devlet yetkililerin tahminleri nekadar tutabiliyor?

Ve sayamadığımız tonlarca madde… İşte bunların hepsi güven olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla ilgili maddeler sağlanmadığı sürece takdirde kur ne zaman düşer? sorusunun cevabı yukarıdaki maddeler algılandığı taktirde kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Daha fazla döviz ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir