Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Borsa da Yaşanan “Enayi” Yükselişi!

Borsa

Amerika Birleşik Devletleri’nde forumlarda iletişim kuran küçük yatırımcılar, Borsa da yıllardır düşüşte olan GameStop isimli şirketin hisse değerini inatlaşma sonucunda uçurdu ve 4.5 milyar $’a yükseltti. ABD başta olmak üzere birçok ülkede pandemi döneminde hisse senedi piyasalarındaki para akışı artarken, mevcut durum hakkında fikir veren ilginç bir olay yaşandı.

Teksas merkezli video oyun ürünleri satıcısı GameStop şirketi, pandemide gelir kaybına uğradı. Zaten oyun sektörünün internete kaymasıyla birlikte son yıllarda gerilemesini sürdüren şirket, pandemide %31’lik bir ciro kaybı açıkladı. Şirketin 5.500 civarındaki mağazasında işler pandemi nedeniyle doğal olarak bozulmuştu.

Nisanda Dibe Vurmuştu!

Öyle ki, Kasım 2013’te 55 $ göre şirketin New York borsasında ilkem gören hisseleri Nisan 2020’de 2.57 $’a kadar düştü. Ancak pandemi döneminde FED’in (ABD Merkez Bankası) sıfır faizle sonuna kadar açtığı para musluklarının borsalara akmasının hem forumlardaki tartışmalardan hem de sosyal medyada ki tartışmalardan gelen amatör yatırımcıların da etkisiyle şirket 2020 yılını 18 $’lık hisse değeriyle sonlandırdı.

“Enayi” Denmesi Üzerine Borsa da Hisseler Uçtu!

Başta Reddit, forumlardaki tartışma ve haberlerin de etkisiyle küçük yatırımcıların ilgisi kuvvetlendi ve GameStop 19.01.2021 Salı günü hisselerini 40 $’ın üstüne çıkarttı. Bunun üzerine ünlü açığa satış kuruluşu olan Citron Research bu konu hakkında sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada hisselerinin değerinin maksimum 20 $ olduğu öne sürüldü ve hisseleri 40 $’dan satın alanların “enayi” olarak nitelendirildiği mesajlar paylaşıldı.

Bunun üzerine tartışma büyüdü ve hissenin değeri 22.01.2021 Cuma günü anlık olarak 76 $’a kadar çıktı ve sonrasında günü 65 $’dan kapattı. 2020’nin sonunda 1.3 milyar $ olan şirketin hisse değeri 4.5 milyar $’a ulaştı. 22.01.2021 Cuma günü GameStop hisselerindeki işlem hacmi 8 milyar $’ı geçti.

Borsa

CITRON Kurucusundan Geri Adım!

Online alım-satım işlemi yapan amatör yatırımcılar, hisse fiyatını arttırarak Citron gibi hisse fiyatında azaltmayı amaçlayanları zarar ettirmeyi ve kısa pozisyondan çıkartmayı amaçladı. Bunun üzerine Citron Research’ın kurucusu Andrew Left açıklamda bulundu. Yaptığı açıklamada hakaretler ve tehditler aldığını, bunun yanında hesabına dönük hackleme girişimlerinin de olduğunu söyleyerek GameSpot’un hisseleriyle ilgili daha fazla yorum yapmayacağını söyledi.

Daha fazla borsa ile ilgili haberler için buradaki bağlantıyı, GameSpot’un resmi sitesi içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Not: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir