Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Bitcoin’in Yararları ve Kusurları Neler?

Bitcoin, sanal dünyada var olan bir tür para olarak tanımlanabilir. BTC’nin bulucusu Satoshi Nakamoto isimli anonim bir kişi veya anonim kişiler tarafından gerçekleştirildi. Satoshi Nakamoto‘nun kim olduğuysa bu tarihe kadar gizemini korudu ve gizemini korumaya devam edecek gibi duruyor. BTC geleneksel itibari para gibi değildir. Kullanıcılar BTC’yi elde etmek için madencilik yaparlar. Programlama ve tamamen kodlama ile hayata kavuşan Bitcoin, sanal olarak işlem görüyor. Yatırımcı ya da kullanıcı, özel cihazlar kullanarak sorumluluğu üstüne alır ve çeşitli adımlarda borsalar üzerinden satım ya da alım işlemlerini tamamlar. BTC alım satımı veya depolaması cüzdanlar tarafından da gerçekleştirebilir.

Bitcoin’in Özellikleri Nedir?

Lider kripto para birimi olan Bitcoin geleneksel para standartlarının bazı özelliklerine sahiptir. Buna örnek olarak, alım gücü ve web tabanlı alım satım araçlarının kullanılabilmesi örnek gösterilebilir. Aynı geleneksel nakit para gibi kullanılabilen BTC’nin nakitten en önemli farkıysa çok daha gelişmiş bir dünyada var olmasıdır. BTC’nin itibarı paralar veya geleneksel paralardan farklı olan en büyük özelliğiyse bunun merkezsiz olmasıdır. Söz konusu para birimi herhangi bir şirketin ya da kurumun yönetimi alında değildir. Bu da kullanıcılara BTC kullanırken büyük bir özgürlük tanır.

Bunlara ek olarak alım-satım işlemlerinde hiçbir adres, ev bilgisi veya isim ile bağlantılı olmayan BTC adresleri ile yapılır. BTC adreslerinin bu konuda tamamen gizli tutulması, özgürlüğü ve merkezsizliği büyük ölçüde arttırır. Her bir BTC alım-satımı herkesin erişebileceği şekilde blockchain ağına kayıt olur. Eğer bir kullanıcı bu verilerin içerisinde adres bilgisi, ev bilgisi veya isim gibi bilgileri eklerse bu bilgiler herkes tarafından görüntülenebilir. Blockchain ağındaki kayıtların değiştirilmesi özellikle BTC için imkansızdır. BTC alım-satım ücretleri ise genellikle geleneksel para transferline göre daha uygundur.

Bitcoin’in Kullanım Alanları Nedir?

BTC bir ürün veya hizmet alımının yanı sıra çeşitli yatırım araçlarına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Forex ile BTC alım-satımı ve bunun gibi yatırım fırsatları doğabilir. Buna ek olarak birçok kurum ve marka BTC ile alışverişin önünü büyük ölçüde açtı.

BTC Yatırımı Yapmalı Mıyım?

BTC son birkaç ay içerisinde inanılmaz bir yükseliş ivmesi yakaladı. Daha önce BTC’nin olduğunu bilmeyen milyonlarca yatırımcı bu yakın zamandaki artıştan dolayı Bitcoin’in adını duymaya başladı. Kurumsal yatırımcıların BTC alması ve medyada BTC’den konuşulması, paranın kriptografik versiyonlarının da büyük bir popülarite kazanmasını sağladı. Dijital para birimi veya “gelişmiş para birimi” son dönemde herkese adını büyük ölçüde duyurmayı başardı. Dünya çapındaki alım-satımları çok daha ucu< ve hızlı yapan söz konusu olan para birimleri, dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Bu alım-satımlar ise kripto para borsaları aracalığı ile veya özel anahtarlar ile erişilebilen cüzdanlar ile yapılmakta.

BTC’nin yükselişiyle birlikte herkes Bitcoin almaya kalkışsa da şu an için BTC üzerinden kazanç elde edebilmek için 2 farklı yol var. Bunların ilki yatırım ve girişim olarak BTC satın almak ve bunun artmasını beklemek. Veya Bitcoin madenciliği yapmak. Nispeten yeni bir para birimi olan BTC için yaşadığı inanılması güç yükselişe rağmen birtakım risklere de sahip diyebiliriz. Yine de buna inanılması güç miktarlarda para aktarıldığını ve sermaye akışı yaşandığı bilinen bir gerçek. Kurumlar şu an parayı kullanmak için birbiriyle yarış halinde ve bunu sıfır dolara kadar inmesi imkansız gibi gözüküyor.

“Madencilik” de aynı BTC gibi belirli ödül/risk faktörü içeriyor. BTC’nin ilk döneminde sadece bilgisayar ile Bitcoin kazımı yapılabiliyordu. Ancak artık aşırı fazla kişinin BTC madenciliği yapması nedeniyle bilgisayar gibi ekipmanlar madencilik için geride kaldı ve madencilik için özel ekipmanlar geliştirildi. 21 milyon sayısına yaklaştıkça madenciliğin zorluğu artıyor ve madenciler daha fazla kaynak aktarmak zorunda kalıyor. Madencilerin bunca çaba ve paraya rağmen emeklerinin karşılığını alamama risklerinin bulunması ise ödül/risk faktörü olarak nitelendiriliyor.

Ancak bütün bunlara karşı üçüncü ve çok daha güvenli bir yol da bulunuyor. Aslında bu madencilikle bayağı bir bağlantılı bir yöntem. Zenginlik ve gelir vaadi içeren bir sektördeki en kazançlı iş, bu zenginliğe gitmesi sağlayacak kadar araçlar satmak veya almaktır. Eşi benzeri olmayan bir maden zenginliğinin duyulması durumda kazım ekipmanları almak veya satmak size büyük kazançlar getirebilir. Birçok insan BTC’ye akın ediyor ve bazı uzmanlar hiçbir risk almadan büyük kazançlar elde edebilir. Toplantılara katılmak, Makaleleri anlamak, Bitcoin piyasasını gözetlemek ve bunu gibi hareketlerde bulunmak size eşsiz fırsatlar sunabilir. Yatırımcıların herhangi bir nakit yatırım yapmadan önce piyasayı en az 2 ay gözetlemesi büyük açıda yararlı olabilir. Bu oldukça volatil bir piyasa ve zararları da beraberinde getiriyor.

Bitcoin’in Dezavantajları ve Avantajları!

Avantajları

BTC’nin en büyük avantajı sınırlı bir arza sahip olması diye biliniyor. Bu sayede altın gibi değerli varlık statüsünde kendine yer bulan Bitcoin, devamlı azalan blok ödülü ile enflasyona karşı büyük bir direnç gösteriyor. Kimsenin BTC’yi kontrol etmiyor olması da merkeziyetsizliğin getirdiği bir özgürlük. İsteyen herkes BTC satabilir ya da alabilir veya bunu istediği birine gönderebilir. Hiçbir hükümet düzenlemesi veya kısıtlaması BTC alım-satımını engelleyemez.

BTC’nin hem parasal sorunlara hem de yasaklara karşı “can simidi” gibi görev görmesi, en büyük avantaj olarak gösterilebilir. Buna ek olarak dünyanın herhangi yerinden istenen herhangi bir yere bazen internet olmasa bile Bitcoin göndermek mümkündür. Lider kripto para birimi olan BTC son 10 yıla büyük bir damga vurdu ve ne kadar fazla kişi BTC’yi duyarsa değeri de o kadar artabilir.

Dezavantajları

BTC son yıllarda devrimsel bir teknoloji gibi görülse de internet üzerinden takip edilememesi ve bu sebeple suçlular tarafından kullanıldığı düşüncesi yanlış bilinen bir söylentidir. Bitcoin sisteminde tüm olaylar kayıtlı ve halka açıktır, takip edilmesiyse nakit para göre daha basittir.

Daha fazla Bitcoin ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı, BTC’nin resmi sitesini ziyaret etmek için buradaki, daha fazla kripto para haberleri okumak içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Güncel Bitcoin fiyatınaysa buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir