Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Bitcoin 44.000 Doları Aşarak Yeni ATH Kırdı!

Bitcoin

Son dönemde adını kripto para birimleriyle sık sık birlikte duyduğumun Elon Musk’un CEO’su olduğu Tesla Motors’un 1.5 milyar $’lık Bitcoin aldığı öğrenildi. Bu haberin ardından yükselişe başlayan BTC, pek çok borsada 44 bin $’ı aştı ve tüm zamanların rekorunu kırdı. BTC 44.595 $’da yeni zirvesine ulaştı.

Bitcoin

2020’de çok yoğun bir kurumsal ilgi dalgasına maruz kalan BTC, önceki yıllardan farklı olarak yatırımcılar güven veren bir artış ivmesi yakalamıştı. Bu ivmeyi yenil yılda da devam ettiren BTC 42.000 $’a yaklaşarak rekor kırmıştı. Sonrasında 30.000 $’a kadar düşse de BTC gücünü yeniden toparladı ve bugün Tesla tarafından gelen haberin akabinde 44.000 $’ı geçerek yeni tüm zamanların rekorunu belirledi.

Günlük grafiğe göre Bitcoin’in 39.000 $ seviyelerinden 43.000 $’ın üzerine sadece 20 dakikada çıktığı görülüyor. Bu yükseliş ile birlikte lider kripto para; haftalık olarak %12, aylık olarak %30 ve yıllık olarak %340 artış yaşamış oldu.

BTC’nin fiyatındaki ani artış önde gelen diğer kripto para birimleri tarafından da nispeten yankılandı. Bu haberin yazıldığı sırada en büyük altcoin olan ETH günlük %4’ün üzerinde artışla 1.682 $’dan işleme alınıyor. Polkadot’sa %9’a yakın primli işlem görürken, hacim bakımından ilk 10 listesinde DOGE‘nin %30’luk kazancı dikkat çekiyor. Dogecoin, bugün yine Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı paylaşımdan sonra tekrardan yükselişe geçmişti.

Rallinin alevi henüz dinmediğinden, bu keskin yükselişin tüm sonuçları ortaya çıkmış değil. Ancak önde gelen bazı kripto para borsalarının ani yüklenmeden ötürü erişim sorunları yaşadığı iddiaları ortaya atıldı. Toplam kripto para kapitalizasyonu 1.3 trilyon $’a yaklaşarak rekor tazeleyen bir diğer önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. BTC’nin baskınlığıysa %62.9 seviyesinde.

Güncel BTC fiyatı için buradaki bağlantıyı, daha fazla Bitcoin haberleri için buradaki bağlantıyı, güncel kripto kurları için buradaki bağlantıyı, daha fazla kripto para haberleri için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Not: Bu Bitcoin haber makalesi yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir yatırım niteliği taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir