Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Bitcoin 38.000 Doları Aştı! Yeni Bir Yükseliş Rallisi mi başlıyor?

Bitcoin fiyatı, bugün itibarıyla iyileşme sürecini uzatarak 38.000 $ seviyesine geri çıkmış durumda. Dahası, bu hafta başında gerçekleşen %28’lik azalmaya rağmen haftalık grafiğin art arda beşinci hafta itibarıyla yeşile döndüğü görülebiliyor. CryptoQuant’tan alınan verilerse stabilcoin mevduatlarının kripto para borsalarına akın edildiğini gösteriyor. Bu giriş, kenara itilmiş sermayenin Bitcoin’e geri döndüğünü öne sürdüğü için BTC için kısa vadeli bir katalizör görevi görebileceği düşünülüyor.

Stabilcoinler neden Bitcoin için güçlü bir alıcı talebinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor?

Kripto para piyasasında birçok tüccar BTC gibi kripto paralarını nakit yerine sabit paralara satıyor. USDT (Tether) gibi sabit paralar, ABD dolarının değerine bağlı hareket ediyor ve borsalar arasında takas edilebiliyor. Çoğu borsa, banka havaleleri için karmaşık müşteri tanımlama ve doğrulama süreci gerektiriyor. Borsalardaysa nakit para yatırma işlemi uzayabiliyor.

Bu nedenle bir balina veya yüksek net değere sahip bir yatırımcı milyonlarca dolarlık BTC alıp satmak istediğinde stabilcoinler nakitten çok daha uyguna gelebiliyor. Tüccarlardan istikrarlı coinlere yönelik sergilenen yüksek istekler, son ayda Tether’in değerlenmesinin artmasına sebep oluyor. Geçen ay Tether’in piyasa değeri 20 milyar $ civarıyken bir ay sonra, bu sayı 24 milyar $ üstüne çıkmış bulunuyor ve bu durum, kripto para piyasasında kenara alınmış sermayede bir artış olduğunu bize gösteriyor.

Yatırımcılar borsadaki işlerini sağlama almaya çalışıyor

Öte yandan borsalara yapılan stabilcoin mevduatlarının son 24 saat içerisinde önemli ölçüde artış sergilediği görülüyor. CryptoQuant, borsaların cüzdanlarını gözlemliyor ve stabilcoin depozitoları ile çıkışlarını izliyor. Büyük borsalardaki stabilcoin mevduatlarının, Bitcoin’in fiyatının dün itibarıyla toparlanmaya başlaması sebebiyle gözle görülür bir şekilde artış sergilediği fark ediliyor.

13 Ocak’ta BTC’nin fiyatı, yaklaşık 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesiyle tasfiye edildikten sonra 32.500 $’a kadar düşmüş bulunuyor. Yatırımcıların, stabilcoin mevduatlarındaki artış ve BTC vadeli işlem piyasasına artan açık ilgiden yola çıkarak dip dalgasını aktif olarak satın aldıklarını ve bundan hareketle, BTC’nin bir gecede %10’dan fazla artış yaparak hızlı bir dönüş yaşadığı sonucuna varılıyor.

Sıradaki ne?

Kripto para analisti olan Alex Saunders, stabilcoinlerin genellikle artış eğiliminin göstergesi olarak “akan borsalar” olduğunu öne sürüyor. Amsterdan Borsası’nda tüccar olan Micheal van de Poppe, iyileşme öncesinde BTC’nin 38.000 $ tekrar aşması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin bu kripto para için muhtemel olduğunu düşünüyor.

Van de Poppe’nin belirlediği gibi BTC’nin fiyatı bir gece 38.000 $’ı geçmeyi başardı. Bu nedenle kısa vadede, Bitcoin’in rekorunu yeniden kırma yolunda ilerlediğini iddia eden analist, BTC2nin pek değişmediğini ve destek için 33.000 $ seviyesini çevirdiği için 38.000 ile 37.000 $ seviyesini test etmeye istekli olduğunu söylüyor. Bunun aşılması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin ihtimal dahilinde olacağını da açıklayan Van de Poppe, aksi takdirde daha fazla sağlamlaşmayı öngörüyor.

Bitcoin’in yükseliş ivmesi, 13 Ocak’taki Grayscale ürünlerinin açılış zamanıyla aynı zamana denk geliyor. BTC’nin değerinin artmaya devam etmesi halinde daha kurumsal ve akredite yatırımcılarının Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla BTC’Ye maruz kalmaya bırakılacağı düşünüyorlar. Ayrıca GBTC’nin yeninde açılması, perakende yatırımcılar tarafından değil kurumlar tarafından yönlendirilen bir artışın başladığı yönündeki güçlü argümana destek veriyor.

Daha fazla Bitcoin haberleri okumak için buradaki bağlantıyı, Bitcoin’in güncel fiyatı için buradaki bağlantıyı, daha fazla kripto para ile ilgili haberler okumak içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir