Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Bitcoin Kripto Para Piyasasını Sarsan Çöküşten sonra 32.000 $’a Sabitlendi!

Bitcoin, bugün yaşanan ve kripto para patlamasının sürdürülebilirliği hakkında yeni sorulara yol açan bir azalma sırasında 30.000 $’ın altına kadar indikten sonra sabit kaldı. BTC, son dalgalanma esnasında Asya’da %7.7’ye kadar değer kaybederek yaklaşık 28.818 $’a düştükten birkaç saat sonra 32.000 $ civarına yükseldi. Yorumcular, 30.000 $’ın altına sürekli bir düşüşün daha büyük zararlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. En büyük kripto para yani BTC, geçen yıl mart ayında pandemik finans piyasalarını kızdırdığından bu yana en kötü haftalardan birini yaşadı.

Oanda Asia Pacific Pte’de kıdemli pazar analisti Jeffrey Halley, BTC için gün için %10’luk bir aralığın, Bitcoin’e sadece zarar verdiğini ve BTC’nin tekrardan kolayca 35.000 $ olabileceğini veya 30.000 $’a düşebileceğini kavramsal desteğiyse 27.000 $’dan test edebileceğini açıkladı. BTC’nin 8 Ocak’ta yaklaşık 42.000 $’lık bir rekora yükselmesi, finansal piyasalara da teşvikle birlikte çalkalanan riskin benimsenmesini somutlaştırdı. Bazıları BTC’nin dolar zayıflığı ve daha hızlı enflasyon gibi risklerden korunmada oynayacağı bir role sahip daha ana akım bir yatırım haline geldiğini savunmaya başladı. Diğerleriyse BTC’nin geçen yıl üç kattan fazla yükseldiği için spekülatif çılgınlıktan biraz fazlasını gördüğünü açıkladı.

Bitcoin rallisinden esas olarak kimin sorumlu olduğunu belirlemek, çoğu kripto para gizeminden biri olarak öne çıktı. BTC fonları, milyarderler, günlük tüccarlar, momentum avcıları, şirketler ve hatta kurumsal yatırımcılar bu sorunun cevabı olarak ileri sürdü. Örneğin popüler bir BTC güveninin arkasındaki Grayscale Investments şirketi, dördüncü çeyrekte ürünlerinde 3milyar dolardan fazla toplam giriş gördü. Bu hafta, BlackRock Inc. ilk kez kripto para dünyasına adım attı ve nakit ödemeli Bİtcoin Vadeli İşlemlerinin, iki fonunun satın alınmasına izin verilen varlıklar arasında olduğunu duyurdu.

Janet Yellen’in Açıklaması Bitcoin’i Düşürmüş Olabilir!

Hong Kong’daki blok zinciri danışmanlık firması Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu, Janet Yellen’in yaptığı son yorumların bu haftaki BTC çöküş nedenleri arasında olabileceğini söyledi. Senato onay duruşmasında Janet Yellen, kripto paranın suç finansman ve terörist bir endişe alanı olduğunu belirtmişti. Bu tür korkuları “temelsiz” olarak nitelendiren Jehan Chu, “doğal bir düzeltmenin sürmekte olduğunu ve kar almanın, “Bitcoin’in Wall Street’in DNA’sına benzeri görülmemiş asimilasyonunu tersine döndüremeyeceğini ve bu 100.000 $ seviyelerine yol açacağını” söyledi.

Bazı stratejistler ise daha şüpheci bir tavır sergiledi. Örneğin, UBS Küresel Varlık Yönetimi kısa süre önce düzenleyici tehditler ve merkez bankası tarafından çıkarılan rakiplerin ortasında büyük bir isim kripto paralarında silinmeyi durduracak hiçbir şeyin olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

BTC 25.800 $’ı Yeniden Test Edebilir!

Başkan Fernando Martinez, geçtiğimiz birkaç gün içerisinde BTC’nin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %30 daha düşük işleme alındığını ve Asya’nın Çin Yeni Yılı öncesinde BTC’de kar elde ettiğinin görüldüğünü açıkladı. Bir sonraki anahtar seviyenin ise 27.750 $ olduğunu duyuran Fernando Martinez, BTC’nin bunu aşması durumunda 25.800 $’ı yeninden test edebileceğini söyledi.

BTC, Hong Kong’da bugün itibarıyla 32.044 $’dan işleme alınıyordu. Geniş Bloomberg Galaxy Crypto Endeksi yaklaşık %1.5 azalırken Japon Monex Group Inc. gibi Asya kripto para hisse senetlerinin de hisseleri azaldı.

Daha fazla Bitcoin ile ilgili haberler okumak için buradaki bağlantıyı, güncel BTC fiyatı için buradaki bağlantıyı, daha fazla kripto para ile ilgili haberler için buradaki bağlantıyı, güncel kripto kurlarını görmek içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir