Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Artan Dolar Altın Fiyatını Nasıl Etkiledi?

dolar kuru

ABD kongre liderlerinin bir COVID-19 yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardıkları haberleriyle geçen Pazartesi günü Altın, altı haftanın en yüksek fiyatına ulaştı. Tatil nedeniyle kısa süren haftada emtia piyasalarında önemli değişiklikler yaşandı. Altın fiyatları, Pazartesi günü ABD Doları‘nın güçlenerek altı haftanın en yüksek fiyatına ulaşmasıyla marjinal bir düşüşle kapattı. Traderlar yedi haftalık rallinin güç kaybedip kaybetmediğini araştırmaya başladı. Bu nedenle ham petrol fiyatları da biraz daha düşük fiyattan ve bir önceki haftanın aralığında kapandı.

Altın Fiyatları

ABD Kongre liderlerinin bir COVID-19 yardım paketi üzerinden uzlaşmaya vardıklarının haberi gündemdeydi. Ayrıca İngiltere’deki kilitlenmelerin riskli varlıklar için iştahı arttırdığı ve değerli metalin desteğini arttırdığı haberleri sebebiyle geçen Pazartesi günü altın altı haftanın en yüksek fiyatına ulaştı. Geçen hafta, Şubat Comex Altın Vadeli İşlemleri haftayı 1883,20$ seviyesinden kapattı. O günün ilerleyen saatlerinde altın, erken kazançları %1,3’e kadar düşürmek için sildi. Altın haftanın geri kalanını, yeni bir corona virüsü korkusu piyasaları güçleştirirken ve daha sert kısıtlamalara sebep olurken, artan bir doların baskısı altında, yukarı yönlü ivmesini yeniden kazandırmaya çalışarak geçirdi.

Fiyat düşüşüne katılan Forex ve hisse senetlerinin zayıflığına karşın riskten kaçınma duygusu rol oynadı. Virüsün yeni mutasyona uğramış şekli, belirsizliği yeniden kargaşaya yol açtı. Güvenli bir yatırım olarak altını seçmek yerine, yatırımcılar dolar cinsinden dış talebi ağırlaştıran ABD Doları’nda koruma aradı.

Ham Petrol Fiyatları

ABD West Texas Intermediate ve uluslararası gösterge Brent ham petrolü de altınla benzer şekilde fiyatında düşüş yaşadı. İki emtia arasındaki ortak faktör daha güçlü olan ABD Doları oldu. İngiltere’nin çoğunu kapatan ve Avrupa’da daha sıkı kısıtlamalara neden olan ve mutasyona uğramış olan corona virüs, geçen Pazartesi yaklaşık %3’lük bir düşüşe sebep oldu. Bu durum yakıt talebinde daha yavaş bir toparlanma endişesi ortaya koydu.

Geçen haftayı Şubat WTI ham petrolü %1’lik bir düşüşle 48,23$ seviyesinden kapattı. Şubat Brent ham petrolüyse %1,89’luk bir düşüşle 51,29$ seviyesinden kapattı. Haftanın geri kalanındaki fiyat hareketine bağlı olarak, Pazartesi günkü satış, trenddeki değişikliğin başlangıcından ziyade virüs haberlerine karşı ani bir tepkiyi öne çıkarttı.

Daha fazla döviz ile ilgili haber okumak istiyorsanız buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir