Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Altın, Gümüş, Petrol ve Endeksler Hızla Değer Kaybediyor!

altın

Bu hafta ABD Başkanı Biden’ın yemin töreni sırasında yaptığı açıklamalar birlikte 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini de açıkladı bununla birlikte başta altın olmak üzere piyasalarda artış gerçekleşti. Fakat sonraki günlerde salgın- aşı belirsizliğine bağlı olarak piyasalarda düşüş başladı. Cuma günü yükselişle başlayan piyasalar kapanışa doğru değer kaybederek günü eksiyle tamamladılar. Haftanın son işlem gününde Avrupa’da borsaların hepsi negatif kapanış gerçekleştirdi. İngiltere borsalarında FTSE 100 endeksi %0.30 düştü, Almanya piyasalarında ise DAX endeksi ise %0.33 değer kaybetti. Endekslerin dünya genelinde değer kaybettiği günde Borsa İstanbul BİST 100 endeksi ise %0.59 düşüş geçekleştirdi.

Dünya genelinde vakaların artması nedeniyle Avrupa’da ve ABD’de alınan önlemler arttı. Böylece piyasalardaki büyümelerin üstündeki baskının artmasıyla piyasalardaki satışlarda arttı. Aşının tedarikinde de sıkıntılar yaşanmasıyla salgının hızının artması endişesi piyasaların önünü kesti ve ham ve brent petrolde değer kaybına yol açtı. Brent petrol 55 dolar seviyesine gerileyerek haftayı tamamladı. Ham petrol ise cuma günü %2,15 düşüş yaşadı.

altın

Altın %0,57 Düşerek Haftayı Tamamladı!

Aşının aksaması nedeniyle gelen endişeyle beraber Altın ve Gümüşte de satışlar derinleşti. Haftanı son işlem gününde XAG/USD kurunun %0,77 değer kaybederek günü 1.855,86 dolarla tamamladı. Gümüş ise %1,72 değer kaybederek günü 25,487 dolarla tamamladı.

Genel olarak negatif geçen bir haftada Altın neden ralli yapabileceğini anlattığımız konumuza buradan ulaşabilirsiniz. Altın ile ilgili daha fazla habere ulaşmak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz ve daha fazla borsa ile alakalı haber okumak istiyorsanız  buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir