Finans Haritası

Finans dünyası hakkındaki gelişimleri öğrenin.

Altın Fiyatlarında FED Etkisi!

altın fiyatları

Altın fiyatlarında bazı gelişmeler ile birlikte geçen hafta içinde pozitif hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu gelişmeler ABD Başkanı Biden’ın yemin töreni sırasında teşvik paketi açıklamasıydı. ABD Başkanı Biden’ın koltuğa geçmesiyle beraber ekonomi yönünde 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi getirilmesin önerdi. Hazine Bakanı Yellen ise teşvik paketine ılımlı yaklaşarak, olumlu yorumlarda bulundu. Sonrasında ise altın fiyatları beklendiği gibi yükseldi. Fakat sonrasında salgın-aşı belirsizliği ile tekrardan endekslerle beraber altın fiyatlarında da düşüş yaşandı. Bundan sonra ise gözler senatodaydı, akıllardaki soru teşvik paketinin onaylanıp onaylanmayacağı idi. Senato karar tarihini Şubat ortası gibi gösterse de son kararın verileceği tarih Mart ortasına ertelendi. Bu da Altın üstünde negatif bir etki yarattı. Öngörüler de meblağının 1,9 Trilyon doların altında olacağı yönünde.

Yatırımcılar ise FED toplantısına odaklanmış durumda. Eğer aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programı kısa vadede azaltılmazsa Altın destek bulabilir ve fiyatlandırmalardaki karmaşıklık biraz da olsa ortadan alabilir. Bu yüzden Yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’dan varlık alım programının azalmayacağına dair bir söz istiyorlar. Altın bu gelişmeler yüzünden belirsiz bir yörünge izliyor.

altın fiyatları

Gram Altın Fiyatları 437 TL Seviyesine Kadar Geriledi!

Haftaya negatif başlangıç yapan gram altın dün gün içinde kendini toparlamıştı ve yatay yörüngede devam etmişti. Bugüne ise güne yükselişle başlayan gram altın aynı seyirde devam edemedi. Gram Altın yaklaşık %1 düşüşle 437 TL seviyesine kadar geriledi. Destek seviyesi ise 421 Tl civarlarında görülüyor.

Ons fiyatlarında ise yatay bir seyir izleniyor. Cuma günü %0,93 değer kaybettikten sonra pazartesi gününü %0,13 yükselerek tamamladı. Bugün ise 1.857 dolar seviyesinde dolaşan ons fiyatlarının destek seviyesi 1,880 dolar görülürken, direnç seviyesi ise 1.825 dolar olarak görülüyor.

altın fiyatları

Altın ile ilgili daha fazla makaleye ulaşmak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Güncel GAU/TRY kurunun değerini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz ve Güncel Altın değerlerine bakmak istiyorsanız da buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir